Учените успели да "замразят" развитието на тежки форми на болестта

Генетици и биолози от Калифорнийския университет в Сан Диего установиха, че няколко вида ракови болести са съпроводени от едни и същи симптоми - нарушаване на нормалния синтез на зависимия от РНК ензим аденозин деаминаза, който частично отговаря за противовирусната и противопатогенна активност на клетките в организма, предаде БТА.

Българин с нови открития в борбата с рака

С помощта на терапия на базата на стволови клетки учените успели да "замразят" развитието на тежки форми на рак, като например левкемия, и дори да предизвикат ремисия. Аденозин деаминаза е сред три ензима, кодирани от гени ADAR. Тези ензими регулират генната експресия, като модифицират нуклеотиди в молекули РНК, и са с роля на редактори в развитието на нови стволови клетки.

Ензимите са активирани също в ракови образувания на черния дроб, гърдата и при левкемия. Учените констатирали, че нормалните функции на ензима ADAR1 са потиснати от предракови клетки и че това води до поредица промени на молекулярно ниво, свързани с генериране на ракови стволови клетки в спящо състояние и с резистентност към терапии.

Дъщерята на поетесата Маргарита Петкова - в жестока битка с рака

Учените отбелязват, че стволовите клетки могат да помогнат дори на пациенти в терминален стадий на заболяването, а сред раковите болести, с които може да се води борба по този начин, са ракът на млечната жлеза и чернодробният рак. При това генетиците поясняват, че редактирането на генома дава възможност стволовите клетки да се обучат да се борят по-бързо с болестта и лечението да се съкрати до няколко седмици.

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни.  За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК. 

 
Редактор: