
Снимка: iStock
Промяната засяга потребителите в ЕС и Великобритания
Огромен брой стоки – от китайска керамика, през електрически автомобили до германски коли и американски бърбън – може да поевтинеят за потребителите в ЕС и Великобритания. Пренасищането, което вероятно ще се насочи към рафтовете на магазините в Европа и Обединеното кралство, представлява нежелана последица от опита на Доналд Тръмп да съживи отново американската икономика, като направи чуждестранния внос значително по-скъп.
Краткосрочното последствие
от митата, наложени от Доналд Тръмп, ще бъде внезапната поява на излишък от стоки, чиито продавачи ще търсят начин да се отърват от тях, дори и на намалени цени, според някои западни експерти. Тези стоки бързо са станали неконкурентоспособни в САЩ и са пренасочени другаде – практика, известна като „дъмпинг“.
Евросъюзът и Великобритания
ще се окажат ключова дестинация за този „дъмпинг“, чийто резултат в краткосрочен план е в полза на потребителите, смятат мнозина икономисти. Причината е, че производителите се стремят да се отърват от потребителските стоки, предназначени преди това за най-голямата икономика в света, като пренасочат доставките и намалят цените, за да гарантират, че тези стоки ще бъдат продадени.
Проблемът
обаче е, че подобен икономически прилив може да предизвика неконкурентоспособност на местните производители, които ще се борят да запазят вътрешния си пазар и да се справят с опасността да се окажат изтласкани от бизнеса.
Тръмп налага 20% мито върху стоки от ЕС
За западната потребителска култура, свикнала с десетилетия на до голяма степен безпрепятствена свободна търговия, увеличаваща избора и понижаваща цените, тарифната революция, въведена от Тръмп, е грубо разтърсване. За президента на САЩ митата са инструментът, с който той се надява да направи чуждестранния внос неконкурентоспособен и да принуди компаниите да създават производства на територията на Съединените щати.
Световни лидери заплашиха с реципрочни мерки срещу митата на САЩ
Много икономисти обаче твърдят, че митата
ще увеличат цените, плащани от потребителите в САЩ,
тъй като производителите им прехвърлят цената на по-скъпия внос и рискуват глобална търговска война, дефинирана от по-висока инфлация и стагниращ растеж.
В краткосрочен план обаче страните, които разчитат на износа на стоки за САЩ - търговия на стойност около 4,1 трлн. долара през миналата година, водеща до близо 1 трлн. долара търговски дефицит за Вашингтон - са изправени пред въпроса какво да правят със стоките, които вече не могат да продават в Америка.
Китайските фирми,
които са най-големият вносител в Америка и срещу които бяха наложени високи мита, ще търсят други пазари, за да продадат стоките си, дори и на по-ниски цени, прогнозират експерти. За 2023-та година износът на Пекин за Вашингтон възлиза на 436 милиарда долара, най-вече електроника и оборудване. Митата ще доведат до това, че китайските компании ще увеличат продажбите си в Европа – от облекла, през домашни потреби, соларни панели до електрически автомобили.