Материал на Ричард Партингтън, старши икономически кореспондент на вестник „Guardian”

Погрешните тарифни изчисления на Тръмп шокират икономистите, пише вестник „Guardian“.

Размахвайки голяма диаграма като реквизит в Розовата градина на Белия дом, американският президент обясни, че новият му план за налагане на мита е прост.

"Реципрочен - това означава, че те го правят на нас и ние го правим на тях. Много просто. Не може да стане по-просто от това", заяви Тръмп.

Може би твърде просто. Методът, използван за изчисляване на най-важните числа в международната търговия, политика и икономика, шокира някои от водещите световни експерти.

За всяка държава Белият дом е намерил търговския дефицит на стоки за 2024 г., след което го е разделил на общата стойност на вноса. Тръмп, за да бъде „любезен“, каза, че все пак ще предложи отстъпка, така че намали наполовина тази цифра. Изчислението дори беше описано във формула.

Например вземете цифрите за Китай:

Дефицит в търговията със стоки: $291,9 млрд

Общ внос на стоки: $438,9 млрд

Тези цифри разделени = 0,67, или 67%

И наполовина = 34%

За страни без голям дефицит Белият дом приложи базова линия от 10%, като гарантира, че митата ще бъдат приложени независимо от това. Такъв беше случаят с Обединеното кралство, за което Бюрото за преброяване на населението на САЩ смята, че е имало излишък от почти 12 милиарда долара през 2024 г.

Митата на Тръмп: Възможно ли е заради таксите Европа да подсили търговските си връзки

„Това е доста невероятно изчисление след месеци работа зад кулисите“, каза Джим Рийд, глобален ръководител на макроизследванията в Дойче Банк. 

В продължение на седмици Вашингтон говореше за задълбочени политически действия по установяване на цифри, базирани на комбинация от митнически и немитнически бариери пред търговията, както ги възприемаше; включително предполагаема „манипулация на валута“, местни закони, разпоредби и данъци като ДДС.

Сам по себе си този подход учуди експертите, които казаха, че включването на ДДС е много необичайно; тъй като това е данък върху продажбите, плащан както върху стоките, произведени в страната, така и върху вноса от чужбина. Белият дом обаче изглежда е потвърдил, че е възприел опростен подход при вземането на тази преценка: реципрочните тарифи се изчисляват като тарифната ставка, необходима за балансиране на двустранните търговски дефицити между САЩ и всеки от нашите търговски партньори.

Това изчисление предполага, че постоянните търговски дефицити се дължат на комбинация от тарифни и нетарифни фактори, които пречат на търговията да се балансира.

Има множество проблеми с това – не на последно място, че значително опростява двигателите на търговския дефицит. Търговски дефицит възниква, когато една страна купува повече, отколкото продава в чужбина. САЩ поддържат постоянен дефицит от 70-те години на миналия век. Обикновено търговските дефицити се балансират с течение на времето, тъй като те създават натиск надолу върху валутата на страната (в резултат на търсенето на чуждестранна валута, за закупуване на вносни стоки, изпреварва търсенето на местна валута).

Въпреки това, седейки на върха на глобалната резервна валута - използвана в цялата глобална финансова система за плащания и международна търговия - САЩ успяха да поддържат по-големи търговски дефицити, отколкото други нации биха могли.

Друга част от причината е, че американските стоки са твърде скъпи за потребителите в развиващите се икономики, за да ги купуват – което помага да се обяснят някои от особено големите търговски дефицити – и новите тарифи – за по-бедните страни.

Адам Тузе, икономически историк от Колумбийския университет в САЩ, каза, че има „гротескни“ политики за страните от Югоизточна Азия, включително 49% тарифа за Камбоджа и ставки от 48% за Лаос и 46% за Виетнам.

"Това не е така, защото те жестоко дискриминират американския износ, а защото са сравнително бедни. САЩ не произвеждат много стоки, които са подходящи за внос", каза той.

Тръмп наложи мита дори на пингвините в Антарктика

По-специално Виетнам стана част от глобалната верига за доставки за големи производители, включително американски компании за технологии и облекло.

Лесото, малката южноафриканска страна, една от най-бедните в света, е друг странен пример, изправен пред мита от 50%. Сред основните му износни стоки за САЩ са диаманти и дрехи – което демонстрира колко важни са връзките по целия свят за редки минерали за икономиката на САЩ, но също и как САЩ се стремят да стимулират развитието в африканските нации през последните години – с политики за насърчаване на производството от компании.

Въпреки това, Тръмп със своята стратегия „Америка на първо място“ преобърна десетилетия опити на последователни администрации на САЩ да упражнят глобално икономическо влияние, предизвиквайки земетресение за световната икономика.

„Това не е сериозна търговска политика или голяма стратегия“, каза Туз.