Полицията разследва случаи на придружаване на избиратели в тъмната стая

Един от кандидатите за президентския пост – Себастиан Попеску, издигнат от партията „Нова Румъния“, не беше допуснат да гласува в избирателна секция. Той е решил да упражни правото си на глас в секция, разположена в Ректората на Техническия университет по строителство в Букурещ, но секционната комисия не му е позволила това.

Попеску е подал сигнал до Централната избирателна служба, откъдето му отговорили, че в момента се провежда събрание.

Изборите в Румъния: Решението на САЩ за визите е сред основните теми

„Нека прекъснат срещата, защото аз съм кандидат за президент на Румъния, на когото в момента е забранено да гласува – от хора, които не познават закона“, коментира той.

Румъния избира президент: Кои са кандидатите и възможните сценарии

Съгласно действащото избирателно законодателство на изборите на 4 май, избирателят може да упражни конституционното си право да гласува в секция при следните условия:

♦ ако се намира в административно-териториалната единица по постоянен или настоящ адрес;
♦ може да гласува само в избирателната секция, към която е приписана улицата или населеното място, където има постоянен или настоящ адрес;
♦ гласоподавател с адрес в община Букурещ не може да гласува в избирателна секция, намираща се в различен сектор на Букурещ от този, в който има регистрация, но може да гласува в секция, намираща се в друг окръг.

Президентският вот: Как протича изборният ден в Румъния (ВИДЕО+СНИМКИ)

Попеску обясни, че за трети път се кандидатира за президент на Румъния и всеки път е избирал да гласува в една от избирателните секции, организирани в Ректората на Техническия университет по строителство в Букурещ.

От Централната избирателна служба обясниха, че упражняването на правото на глас се извършва в съответствие с разпоредбите за местожителство на изборния регламент и при условия на законност, равенство и почтеност.

Полицията разследва случаи на придружаване на избиратели в тъмната стая

Междувременно през деня инспекторът на полицията в Олт окръг съобщи за инцидент в избирателната секция на комуна Оптаси Магура, при който човек е влязъл в кабината за гласуване заедно с други избиратели.

Според разследването, проведено от полицията, няколко избиратели са поискали и получили съгласието на председателя на избирателната секция да бъдат придружени до кабината за гласуване, тъй като имат увредено зрение и се нуждаят от помощ при упражняване на правото си на глас.

@silviuoanceaflorin #CG1 #GS1 ###respect ♬ original sound - Silviu Oancea

Съгласно действащото законодателство, хората с увреждания имат право да бъдат подпомагани в кабината за гласуване от друго лице, при условие че председателят на секционната избирателна комисия даде своето съгласие за това.

Полицията в Олт окръг продължава да следи изборния процес с цел осигуряване на спазването на законовите разпоредби и поддържане на реда и обществената безопасност по време на изборния ден.

Отделно, при проверка на изборната секция е бил заснет заместник-кметът на район Оптаси-Магура, окръг Олт, влизайки в тъмната стая за гласуване заедно с избиратели.

@silviuoanceaflorin #respect #GS1 #CG1 ♬ original sound - Silviu Oancea

По-късно, при опит на застъпниците на различни политически партии да поискат смяна на председателя на секционната избирателна комисия, предложението им е било отхвърлено.

Полицията и изборните власти уверяват, че разследванията продължават, за да се гарантира справедливост и спазване на законността по време на изборния процес.

Иначе соченият за фаворит Джордже Симион отиде до урната с Калин Джорджеску. 

„Гласувах с Калин Джорджеску. Нашата единствена мисия тук е да възвърнем конституционния ред и демокрацията. Единствената ми цел е първото място за румънския народ”, каза Симион.

Опонентите гласуваха в компанията на роднини и с послания. 

„Гласувах, осъзнавайки настоящата реалност, защото Румъния е изправена пред труден момент и не можем да очакваме, че тези, които я докараха до това дъно, са способни да изправят страната отново, считано от 12 май“, подчерта кандидатът за президент Никушор Дан.

„Да, хората са разделени. Отлагането на изборите беше травма. Социална травма. Задача на бъдещия президент е да обедини румънците“, посочи другият кандидат за президент Крин Антонеску.

Румъния върви към рекордна изборателна активност. Към 19:00 часа 8,5 милиона румънци са упражнили правото си на глас. Това означава, че избирателната активност е 47%. Изборният ден продължава официално до 21:00 часа. Изборите в Румъния се следват и от международни наблюдатели, представители на ЕС и делегация от САЩ.