По думите му е недопустимо хората да се отнасят безотговорно към средата си

Пожарната обстановка в страната в момента е напрегната. За щастие няма застрашени населени места. Това каза комисар Васил Василев,  зам.-директор на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" към МВР.

Това, което се нанася като щети върху природата, както и разходите за борба с пожарите, е значимо за страната ни, допълни той. По думите му, парите, които се харчат от данъкоплатците за гасенето на огнени стихии, са много и затова всеки човек трябва да внимава и да не създава предпоставки за пожари.

Природните условия, засушаването и високите температури са предпоставки за пожари, но не можем да кажеш, че са причини, каза още Василев. Причината в 99% от случаите е човешка дейност. Природни явления, като мълнии и бури, са в основата на пожари, само в 7 отделни произшествия до момента, уточни комисарят.  

„Очевидно е, че в нашето общество трябва да се работи за повишаване на противопожарната култура. Това нещо е недопустимо и ако ние искаме да сме съвременна нация, съвременен народ, трябва да обръщаме повече внимание именно на тези неща – да опазим средата, в която живеем”, категоричен беше Василев.

Тенденция за увеличаване на произшествията като цяло съществува, макар и тя да не много голяма, каза още той. Фрапиращо обаче е сравнението между миналата година и тази година в отделни сегменти на пожарите, свързани предимно със сушата и продължителните жеги. Има увеличение с около 3000 бройки пожари. „На фона на 24 хиляди произшествия, 3000 не изглеждат много, но всъщност това са 3000 места с нанесени щети”, допълни Василев.

По думите му, изключително трудно се доказват умишлени действия. „Има и осъдени, но за съжаление присъдите не са назидателни”, каза той.

От друга страна, тези, които искат да помогнат в гасенето на пожарите, са добре дошли. „Особено при горските и полските пожари – там всяка ръка е ценна”, каза Василев. Той уточни, че това не са доброволци в директния смисъл на думата. Такива ще има като резултат от обнародваната преди 2 месеца наредба за доброволците.

Доброволните формирования тепърва предстои да бъдат сформирани. Хората в тях ще са обучени и застраховани. „Това е един страхотен резерв за преодоляване на такива кризи”, каза Василев.