Снимка: Shutterstock
Днешните кучета произхождат от диви вълци
Генетична информация от вълча кост на 35 000 години, намерена под замръзнала скала в Сибир, показа, че кучетата вероятно са опитомени много по-рано, отколкото се смяташе досега, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.
Днешните кучета, като се започне от миниатюрните чихуахуа и се стигне до датския дог, произхождат от диви вълци, опитомени от хората в праисторически времена. Кога обаче е станало това, е спорно.
Генетици от Шведския природонаучен музей дешифрираха генома на вълка, живял на п-в Таймир и установиха, че той е от популация, представляваща най-скорошния общ предшественик на кучетата и вълците. С тази генна информация учените изчислиха, че кучетата са опитомени преди 27 000 до 40 000 години.
Предишни изследвания на базата на генетични данни от съвременни кучета и вълци показаха, че кучетата са опитомени за пръв път преди 11 000 до 16 000 години. Тези изследвания използваха честотата на мутациите в генома.
Според шведските учени геномът на таймирския вълк показва, че честотата на мутациите е само около половината от преди изчисляваната. Това насочва, че опитомяването е станало много по-рано. Праисторическите хора вероятно са улавяли вълчета и са ги гледали, за да ги пазят от големи хищници. Сибирските хъските и гренландските впрегатни кучета имат много общи гени със таймирския вълк.