Снимка: Thinkstock
За да станат големите стъпки в медицината, трябва държавата да го поиска, смята кардиохирургът Людмил Бояджиев
България е на последно място по донорство в Европа, а в същото време 1085 души чакат за трансплантация на орган, съобщиха експерти в областта, по повод Европейския ден на органното донорство и трансплантация, който по традиция се отбелязва през октомври, цитирани от Дарик радио.
Донорството у нас няма да прогресира, а основната причина за това, е, че начинът, по който здравните институции третират българския пациент, е под всякаква критика, убеден е кардиохирургът Людмил Бояджиев, който преди 30 години за първи път извършва сърдечна трансплантация у нас.
"За да станат големите стъпки в медицината, трябва държавата да го поиска. Трябва политиците да разберат необходимостта от това, което трябва да се случи, и да подкрепят тези процеси. За съжаление обаче, като гледам колко постно е присъствието на българската медицинска администрация - Министерство на здравеопазването, комисия по здравеопазване - имам чувство, че пет пари не дават за тази работа. Това показва колко е интелектът им", посочи той.
"Ще ви кажа защо донорството в България няма да прогресира. Първо, защото начинът, по който институциите, занимаващи се със здравеопазване, третират българския пациент, е под всякаква критика. Българският пациент е унижаван, мародерстван, карат го да доплаща, обръщат се към него по невъобразим начин. И на целия този фон - нито един български медицински специалист нито е загубил правото си да практикува, нито е получил порицание или наказание - виновни няма. Кажете - защо закриха обществения съвет по трансплантациите? Той беше конструиран много добре, там присъстваха хора, които бяха авторитети. Защото решенията и дискусиите там не отърваха на определена категория хора", коментира още докторът.
Целта на Европейския ден на органното донорство е да се насърчат дискусиите по темата, както и да се обогати населението с информация относно донорството и трансплантациите.
Редактор: