Отговаря „Дойче веле”
Северното сияние може да приеме различни форми. Независимо дали са развяващи се завеси в небето или ярки, удължени ивици - зависи от това колко турбулентни са нещата в атмосферата и в магнитното поле на Земята.
Северното сияние възниква от взаимодействие на електрически заредени частици от Слънцето с магнитното поле на Земята.
С 500 до 800 километра в секунда слънчевите частици удрят магнитното поле на Земята. Това насочва частиците около Земята. Много от тях достигат до полюсите. Там Слънчевите частици удрят горните слоеве на въздушната обвивка. Те падат върху техните атоми и ги зареждат електрически. След това бомбардираните въздушни атоми излъчват светлина.
Полярните сияния най-често се наблюдават близо до магнитните полюси на Земята. Срещат се особено често в Аляска, Финландия и Норвегия.
Зелената светлина се създава от кислородни атоми на височина от 100 километра. Червената - от наличието на кислород в по-високите слоеве на въздуха. Синьо-виолетовото сияние идва от азотни атоми.
За да засветят, Слънчевите частици трябва да са много бързи. Възхитителните светлини могат да се видят и от Космоса.
Между другото, Земята не е единствената планета, която има Северно сияние. Космическият телескоп Хъбъл успя да наблюдава природния спектакъл на Юпитер. На най-голямата планета в нашата Слънчева система, полярните сияния светят в ултравиолетова и рентгенова светлина, която очите ни не могат да видят.
Хъбъл записа ултравиолетови сияния и на Сатурн. Малко преди полунощ и на зазоряване те блестят особено ярко на Северния полюс.
Видеото е част от предаването „Евромакс“ на „Дойче веле“, което се излъчва всяка събота от 11.30 ч. и сряда от 14.30 ч. по NOVA NEWS. Не пропускайте материалите на „Дойче веле“ и в ефира на „Събуди се“ по NOVA всеки уикенд.
Редактор: Ина Григорова