Рубрика на NOVA в партньорство с Explorers Club Bulgaria

В новия епизод от рубриката „Непознатите земи“  репортерът на NOVA Методи Владимиров, заедно с Explorers Club Bulgaria, се отправя на едно изпълнено с адреналин приключение в Южна Африка.  Часове наред под жаркото африканско слънце и температури от над 40 градуса. Това е  мисия „Сафари в Африка” -  преживяване, което се случва веднъж в живота. 

СНИМКИ ВИЖТЕ ТУК

Малко след 4 сутринта се отправяме на сафари в Южна Африка - сърцето на африканския континент. Националният парк „Крюгер” е мястото, което малко след 1900 година започва да приема туристи и да им показва животните в естествената им среда. Придвижваме се с джип, който е обезопасен, за да може пътуващите в него да са изолирани от животните, но и да имат пряк поглед към тях. Екипът на NOVA се отправи на сафари с надеждата да види „голямата петорка”- най-атрактивните животни в джунглата.

А едно от най-важните неща е водачът на групата. В това отношение категорично имаме късмет.
"Казвам се Африка! Няма да ви стресирам с много правила! Запомнете- когато отидем там се забавлявайте, но и пазете природата", съветва ни Африка, местен водач, Национален парк "Крюгер".

Паркът е напълно отделен от света на хората, а негов пазител е Пол Крюгер. "Това е и причината да наричат входа „Портата на Крюгер", разказва ни водачът. 

„Непознатите земи”: Тайните на Боливия - Солни равнини, пазар на вещици и най-голямото водно огледало (ВИДЕО+ГАЛЕРИЯ)

Минаваме щателна проверка, след което сме допуснати до тайните на дивaта природа. „Крюгер" е вторият по големина резерват за защитени видове в Африка. Обща площ около 20 000 кв. км. Територия, която умее да поставя сетивата на всеки на изпитание. В парка се влиза през девет входа. Територията му е толкова голяма, че ще са ви необходими няколко дни, за да разгледате само основните маршрути. Още на входа ни посрещат няколко антилопи от вида „Куду”. "Тези антилопи живеят на семейства. Всяко семейство има по един мъжки", разказва Африка. 

А от другата страна на пътя се разхождат зебри - едни от най-уязвимите животни в Африка."Има планински зебри. Те живеят високо в планината, а тези са равнинни зебри", посочва ни водачът ни. Разликата е в специфичните черти на кожата. Равнинните зебри обикновено са по-дребни, като достигат височина от метър, метър и половина.

"Изминаха едва 30 минути, а една хиена успя да ни даде и първия урок - човекът е гост в дома на животните.  В парка могат да видят над 500 вида птици, влечуги и крокодили. Огромно количество едри бозайници и разбира се „голямата петорка”- слон, лъв, носорог, бивол, леопард. И докато пътуваме неусетно номер 1 от петорката вече е факт - видяхме слон", разказа Методи Владимиров. 

„Непознатите земи”: 200 километра през Индийските Хималаи (ВИДЕО+СНИМКИ)

Още в началото обаче сме инструктирани – най-трудно е да видиш леопард. Тръгва се рано сутрин преди температурите да са станали непоносими и задължително се оглеждаме в клоните на дърветата около нас. Получаваме сигнал именно за леопард. В този момент всичко остава на заден план. Задача номер едно е да успеем да се доближим максимално близо до хищника, който очевидно ловуваше стадо импали.  Нашият водач ни разказва, че животните са в затворена екосистема, а служителите не правят нищо, освен да ги охраняват и пазят от бракониери.

"Хищниците раждат през цялата година защото ядат месо. Слоновете също, но при антилопите раждането е през дъждовния сезон, за да има свежа храна", отбелязва Африка. 

Макар да видяхме леопарда на голямо разстояние от нас, записваме нов успех- 2 от 5, а сафарито продължава.А чувството да видиш такова красиво хищно животно само на метър от теб е неописуемо. "Леопардите живеят сами. Те са териториални животни. Може да ги видите в група, само през размножителния период", твърди водачът ни. 

 Денят обаче тепърва започва, а минути по-късно. Три от пет! Kъм успехите си записваме и бивол.
"Толкова много диви животни аз лично не съм виждал. Това с леопарда беше уникално", заяви професор Климент Найденов. 

„Непознатите земи”: Хилядолетната история на туарегите (ВИДЕО+СНИМКИ)

И за да не разглеждаме само ние, група жирафи идва да ни видят. A колкото по-навътре влизаме в парка, толкова повече животни ни заобикалят. Най-любопитни обаче си остават маймуните.  Изненадващо се сдобихме и с доста любопитни водачи на нашето сафари, а именно група слонове, които препречват пътя на туристите. "Африканските слонове са по-големи от азиатските. Ако се загледате, с малко повече въображение, ще видите, че главата им има форма на континента Африка", твърди водачът ни. 

Няколко часа по-късно горещината вече е непосилна. Температурите са над 40 градуса, а шапката и очилата са абсолютно задължителни. Оказва се, че през летните месеци, което за Южна Африка е края на година, температурите са повече от високи. Подобно на хората и хипопотамите търсят как да се разхладят."Прекарват дните в езерото, защото кожата им не може да се излага твърде дълго на слънце. Затова са активни през нощта", отбелязва Африка. 

Равносметката от сафарито до момента: 4 от 5. Не успяхме да видим единствено носорог. И за това, оказва се, е виновен човекът. В днешно време видът е застрашен от изчезване заради бракониерите. Избиването на носорози в Африка е масово, а рогата се продават нелегално, като на места цената е по-висока от тази на златото.

"Непознатите земи": Тайните на анголските племена и пустинята Намиб (ВИДЕО+СНИМКИ)

Без съмнение, това е един от най-запомнящите се дни от приключението ни в Южна Африка. Разходката продължава в Националния парк „Чобе”, Ботсвана. Растителността там е доста по-различна, а от голямата петорка не може да се види единствено носорогът. „Чобе” е перлата в короната. Сафари за ценители. Място, в което определено човекът е гост, а животните са навсякъде. До тук стигаме с полет от Южна Африка до Зимбабве и няколко часа с автобус до Ботсвана. Паркът е разположен в северната част на страната.

"Той може би не е най-големият, но е известен с голямото си видово разнообразие. Разликата между него и "Крюгер" е, че е 5 пъти по-голям. Има типична саванна растителност, а тук вече има и гори. Но "Чобе" е най-вече известен с това, че е царството на слоновете", заяви професор Климент Найденов. 

"Непознатите земи": Митичната Гърция - земя на богове и легенди (ВИДЕО+СНИМКИ)

А под царство имаме предвид царство. Където и да погледнеш виждаш слонове. Тук начело на групата застава Кенеди- новият ни водач. Поема ролята много отговорно. Слонове, лъвове, биволи, леопарди, жирафи, зебри и антилопи. Раят за любителите на фотосафарито. Домакините определено не са срамежливи, а в борбата с горещината имат вековна рецепта- слонска кална баня.

Най-незабравими остават залезите в Ботсвана, когато лодки плават във води, пълни с хипопотами, слонове, биволи и едър дивеч. Придвижвайки се с лодка по поречието на река Замбези стигаме и до остров, който е пълен с бизони. Място, което по време на дъждовния сезон е покрито с вода. Реално това са единствените месеци, в които може да се види.

„Непознатите земи” на Южна Африка, Зимбабве и Ботсвана успяха да ни покажат кой е истинският цар на дивата природа и как човекът може да бъде 

Рубрика на NOVA в партньорство с Explorers Club Bulgaria. Цялото пътешествие гледайте във видеото.

Повече по темата гледайте във видеото.