Снимка: БТА
Стана ясно и кога ще се проведе първото заседание на кардиналите за избор на нов духовен водач на католицизма
Тялото на Франциск е било положено в ковчег в личната му резиденция, съобщи Ватиканът по-малко от денонощие след обявяването на смъртта му. Този ритуал се счита за формалното потвърждение, че Римокатолическата църква няма глава. Церемонията беше ръководена от камердинера на папата, който понастоящем е ирландско-американският кардинал Кевин Фарел.
Погребението му ще се състои в събота, 26 април, от 10 часа местно време. В сряда тленните останки на папа Франциск ще бъдат изложени за поклонение в базиликата „Свети Петър”. Папата ще е облечен в червено, което символизира страданието на мъчениците. Очаква се на поклонението да пристигне и аржентинският президент Хавиер Милей.
За разлика от предшествениците си, Франциск ще бъде погребан в базиликата „Санта Мария Маджоре“ в римския квартал „Ескилино“.
Кардиналите се събраха ден след кончината на Светия отец. Те решиха, че официално конклавът ще започне да заседава на 5 май, като това хипотетично е първата възможна дата, на която Римокатолическата църква ще има нов ръководител.
Обявиха причината за смъртта на папа Франциск
Фарел и екип от трима помагащи кардинали ще изпълняват официалните задължения на глава на католическата църква. Той имаше отговорността да унищожи рибарския пръстен на папата и оловния печат за официални документи, за да не могат да бъдат използвани от никой друг. Апартаментът му в „Санта Марта” беше запечатан и ще остане затворен до избора на неговия наследник. Кардиналите ще се съобразят с отвореното завещание на папа Франциск, в което той е пожелал да бъде погребан в базиликата „Санта Мария Маджоре”.
Периодът на траурните ритуали обикновено трае 9 дни. Според църковните правила преместването на тялото в базиликата „Свети Петър” и погребението трябва да започнат между четвъртия и шестия ден след смъртта на папата.
След новината за смъртта на папа Франциск хиляди се стекоха към площад „Свети Петър” в сърцето на Ватикана за специалната молитва. От сряда всички поклонници могат да се сбогуват с папата в базиликата.
„Скъпи братя и сестри, с дълбока тъга трябва да съобщя за смъртта на нашия Свети отец Франциск. В 07:35 часа тази сутрин епископът на Рим Франциск се завърна в дома на Отеца. Целият му живот беше посветен на служенето на Господ и Неговата Църква. Той ни учеше да живеем ценностите на Евангелието с вярност, смелост и универсална любов”, обяви кардинал Кевин Фарел.
„Най-важната мисъл е молитвата. В този момент ние придружаваме папата с нашите молитви. Това е най-красивото нещо, което можем да направим. Останалото ще дойде по-късно”, заяви кардинал Фернандо Филони.
„Това е може би последното ми послание, особено като си спомня, че пожела да бъде погребан под сянката на жена, в този случай Мария. Това е важно от гледна точка на желанието на Църквата да направи повече за жените”, каза кардинал Джанфранко Раваси.
Официалното съобщение на Ватикана за смъртта на папа Франциск (ВИДЕО)
В резиденцията Санта Марта започнаха да пристигат кардиналите, които участват в конклава, на който ще се избере новият глава на Римокатолическата църква. Право за гласуват имат 135 от 252-мата кардинали, които са на възраст под 80 години. Очаква се изборът да започне не по-рано от 5-6 май.
Огромни групи хора продължават да се стичат на площад „Свети Петър“, за да отдадат почитта си към папа Франциск. Ватиканът съобщи, че причината за смъртта на Светия отец е инсулт, който е довел до кома и сърдечна недостатъчност.
В ковчега на папа Франциск ще бъдат поставени монети, спомен от неговия понтификат. Те са символ на времето, в което е бил начело на Католическата църква. Преди полагането му ковчегът ще бъде запечатан с восъчни печати.
Папа Франциск издъхна само ден след като поздрави Християнския свят за Възкресение Христово. Той излезе на балкона на базиликата „Свети Петър” във Ватикана и направи кратка разходка с папамобила сред събралото се на площада множество.
Кореспондент: Антоанета Николова
ВСИЧКО ЗА КОНЧИНАТА НА ПАПАТА И КАКВО СЛЕДВА ЗА ВАТИКАНА ЧЕТЕТЕ ТУК
Последвайте ни