Снимка: iStock, илюстративна
В могилата Арслантепе са намерени над 2000 печати
Археолози, работещи на обекта на световното културно наследство на ЮНЕСКО – могилата Арслантепе в източната провинция Малатия в Турция, са открили два печата с фигури на животни на възраст 7000 години, предаде Анадолската агенция.
Откриха древни скални рисунки по време на подводна експедиция по Нил (СНИМКИ)
Могилата Арслантепе, разположена на 15 км югозападно от река Ефрат, е била дом на човечеството в продължение на хиляди години благодарение на високия селскостопански потенциал, мочурища и структура, защитена от наводненията от реката.
Франческа Балоси Рестели, ръководител на екипа за разкопки, заяви, че са сравнили стила на печатите в други региони, за да определят възрастта на техните мотиви.
„Когато погледнем стила, мисля, че възрастта на тези печати ще бъде по-стара от 5000 г. пр. Хр.“, каза Рестели.
Отбелязвайки, че върху печатите са издълбани фигури на животни, тя посочи, че това са най-старите печати открити досега в Арслантепе.
7,000-Year-Old Animal Seals Unearthed at Arslantepe Mound: A Gateway to the Past
— History Content (@HistContent) August 26, 2024
August 25, 2024
In a groundbreaking discovery, two 7,000-year-old seals, crafted from stone and bone and adorned with captivating animal motifs, have been unearthed at the Arslantepe Mound in… pic.twitter.com/DM0SDapZ6p
„Със сигурност има по-стари, защото има слоеве 10 метра под хълма. Сигурна съм, че ще открием по-стари печати, докато се спускаме“, обясни Рестели.
Насипът на могилата Арслантепе е 30 метра висок. Могилата е била обитавана между 5000 г. пр. Хр. и 11 в. с. Хр.
На обекта са били открити повече от 2000 печати, статуя на цар Тархунза и две статуи на лъвове от късния хетски период. Храмът на могилата датира от 3600-3500 г. пр. Хр.