Снимка: iStock
Европа може да засили икономическото си сътрудничество с Китай и да потърси нови партньорства, посочват още анализаторите
Митата на Доналд Тръмп застрашават глобалната търговия и могат да доведат до по-високи цени и ответни мерки. Според някои експерти, в отговор на промените в търговската политика на Съединените щати, е възможно Европа да засили икономическото си сътрудничество с Китай и да потърси нови партньорства.
Новите мита, наложени от американския президент, поставят под въпрос ангажимента на Съединените щати към утвърдените норми и правила на Световната търговска организация. Според експерти те могат да доведат до търговски конфликти и сътресения в глобалната икономика.
"Съгласно правилата на Световната търговска организация трябва да се спазва принципът на най-облагодетелстваната нация, а той не е равнозначен на реципрочните мита. Освен това, при възникване на спорове, не бива да се прибягва до едностранни действия. Съществуват конкретни механизми за разрешаване на търговски спорове и именно те трябва да бъдат използвани”, посочва бившият изпълнителен директор на "Агенцията за икономическо развитие" в Швейцария Филип Моние.
Защо Русия е изключена от митата на Тръмп
На фона на широкия обществен отзвук, Тръмп подписа изпълнителна заповед, с която се въвежда минимална ставка от 10% и по-високи мита за определени търговски партньори.
"Ще има много негативни последици. Първо, ще видите, че цените ще се повишат. Разбира се, повечето държави ще отвърнат с ответни мерки и това ще бъде началото на търговска война. В резултат на това глобалната верига за доставки ще бъде нарушена. Ще стане много трудно да се купуват части, включително например части от Германия, които се внасят за производството на американски автомобили”, посочва Моние.
Ако Съединените щати продължат с политиката си на протекционизъм, това може да ускори пренасочването на световната търговия в нова посока.
Лео Варадкар: Налаганите мита от САЩ са политическа грешка
"Ако Съединените щати започнат да се изолират все повече, търговските им партньори естествено ще започнат да търсят алтернативи. Това ще стимулира по-тясно сътрудничество между Китай и Европа. Старият континент вероятно няма да може да изнася стоки за Съединените щати в същите обеми, както преди, затова ще се стреми да намери алтернативни пазари, а Китай несъмнено е един от тях”, казва още Моние.
Макар че остава неясно как ще се развият търговските отношения в бъдеще, някои експерти предупреждават, че подобни мерки могат да имат дългосрочни последици както за Съединените щати, така и за световната икономика.
ТЪРГОВСКА ВОЙНА: ВСИЧКО ЗА МИТАТА ЧЕТЕТЕ ТУК
Редактор: Цветина Петрова