Разказва „Дойче Веле”
Асфалт, бетон и твърде малко зеленина. Лятно време градовете стават непоносимо горещи, което ще се влоши още повече с промяната на климата. Дали отговорът е в миниатюрните гори? Те могат да охлаждат сградите, да радват хората и да влияят добре на животните.
Отговорът търси „Дойче Веле”:
Зелена, малка и гъста. Това е „джобната гора” с площ 200 квадратни метра до Кейптаун. Това е един истински оазис насред гъсто застроеното пространство, който служи и на природата, и на хората.
„Засадихме по три дървета на квадратен метър, което се среща в гори на възраст 2000 години. Забързваме процеса, защото в естествени условия той би отнел векове”, казват инициаторите.
С помощта на метода Мияваки, „джобните гори” увеличават биоразнообразието и възстановяват екосистемите в градовете. Методът е разработен през 70-те години на миналия век в Япония от доктор Акира Мияваки, който го измислил, когато си дал сметка, че заради ускорената урбанизация зеленината в Япония изчезва изключително бързо.
Засаждането на най-различни видове местни растения увеличава устойчивостта на климата и влияе добре на хората в градските райони. Местата се избират много внимателно, без социалното и историческото им значение да бъдат пренебрегвани.
Проектът „Суги” има за цел да засажда малки гори по цял свят, връщайки природата там, където я няма. Благодарение на проекта в 50 града по света са били засадени над 200 гори, а в Кейптаун вече има 5.
Повече гледайте във видеото. То е част от предаването „Истории от света” на „Дойче веле”, което се излъчва всяка неделя от 21:30 ч. и сряда от 22:30 ч. по NOVA NEWS. Не пропускайте материалите на „Дойче веле” и в ефира на „Събуди се” по NOVA всеки уикенд.
Редактор: Ина Григорова