Министерският съвет приема предложения за промени, но НС ги одобрява

Служебното правителство одобри проект за промени в Закона за движение по пътищата, съобщиха от Министерския съвет. Отменя се изискването стикера на застраховката „Гражданска отговорност” да бъде на предното стъкло на колата. Предлага се и въвеждането на изискването водач, навършил 17-годишна възраст, да шофира с придружител. Ще има и по-детайлно разрешение за допълнително обучение за възстановяване на контролни точки.

С промените се регламентира максимално разрешената скорост за движение в и извън населено място, както на автомагистрала и на скоростен път за различните категории автомобили. Предлага се максимална скорост от 130 км/ч за магистралите, в момента тя е 140. Определя се и нарушението на средната скорост, която ще се изчислява за участъка от пътя, където е хванат шофьорът. Ще има конкретни зони, където ще бъде валидно ограничаването на скоростта до 30 км/ч за всички превозни средства. 

При ремонт на пътя се определя стопаните на този участък своевременно да отстранят временните пътни знаци, да подменят увредени такива и предпазни съоръжения и да почистят пътното платно.

Въвежда се допълнително изискване към оборудването на превозните средства с пожарогасител. Предложено е улесняване на процедурите по съобщаване и връчване на издадените електронни фишове и наказателни постановления.

Адвокат: Тежките катастрофи стават при промяна в движението на колата, а не заради висока скорост

Въвеждат се нови административни мерки за временно отнемане на шофьорска книжка за всички случаи, за които законодателят е предвидил такова наказание. Глобите ще бъдат с фиксиран размер и ще се връчват по-лесно на нарушителите.

Предложен е контролът на МВР да може да става и с необозначени превозни средства - той ще се извършва от полицаи, изпълняващи служебните си задължения в униформено облекло.

Предвиден е и информационен обмен между компетентните за осъществяване на контролна дейност органи.

Важно е да уточним, че Министерският съвет приема предложения за промени. Но одобряването им става от работещо Народно събрание. И още едно уточнение - по време на обсъжданията в пленарната зала са възможни всякакви промени в текстовете.

Редактор: Весела Веселинова