Наложените ограничения засягат няколко антарктически острова

Група пусти, необитаеми вулканични острови близо до Антарктика, покрити с ледници и дом на пингвини, бяха също засегнати от търговската война на Доналд Тръмп. Президентът на САЩ им наложи 10% мита върху стоките от тези острови. 

Остров Хърд и островите Макдоналд, които образуват "външна територия" на Австралия, са сред най-отдалечените места на Земята, достъпни само чрез двуседмично пътуване с лодка от Пърт на западния бряг на Австралия. Те са напълно необитаеми, като последното посещение на хора се смята, че е било преди близо 10 години. И са известни с популациите си от пингвини и морски птици.

Независимо от това островите Хърд и Макдоналд фигурират в списъка, публикуван от Белия дом на „държави“, на които ще бъдат наложени нови търговски мита. Австралийският премиер Антъни Албанезе каза в четвъртък: „Никъде на Земята не е безопасно“. 

След налагането на митата от Тръмп: Много стоки може да поевтинеят

Тръмп обяви страните, които сега подлежат на мита, на пресконференция на 2 април, като използва плакат като реквизит. Допълнителните държави - включително островите Хърд и Макдоналд, които впрочем не са държави, бяха изброени на листове хартия, раздадени на репортерите.

На един от листовете се твърди, че островите Хърд и Макдоналд в момента налагат „тарифа на САЩ“ от 10 %, като с малки букви се уточнява, че това включва „валутни манипулации и търговски бариери“. 

В замяна на това в листа се казва, че САЩ ще налагат „реципрочни тарифи с отстъпка“ на островите в размер на 10%.

Островите са малки. Според съобщенията площта им е 37 000 хектара, което ги прави малко по-големи от щата Филаделфия, посочва БГНЕС.

Според ЮНЕСКО, която обяви островите за обект на световното наследство през 1997 г., те са покрити със скали и ледници. На остров Хърд се намира действащ вулкан, а остров Макдоналд е заобиколен от няколко по-малки скалисти острова. Те са дом на големи популации от пингвини и слонски тюлени.

„Денят на освобождението”: Тръмп наложи мита на почти всички държави. Как това ще се отрази на световната икономика

Австралийският антарктически отдел управлява островите, като опазва околната среда и провежда изследвания на голямата популация от диви животни, както и на влиянието на климатичните промени върху постоянните ледници на островите Хърд и Макдоналд. 

Австралия и редица нейни островни територии, включително островите Коледа и Кокос Килинг, също бяха засегнати от мита в размер на 10 %.

Остров Норфолк, за който Австралия също претендира, получи тарифа от 29%.

„Може да се твърди, че това е в нарушение на международния антарктически дух“, каза Елизабет Бюканън, експерт по полярна геополитика и старши научен сътрудник в Австралийския институт за стратегическа политика.

Съгласно Договора за Антарктида, който насърчава международното научно сътрудничество и постановява, че континентът трябва да се използва за мирни цели, земята в Антарктида не може да бъде собственост на никоя държава. 

От 1953 г. насам обаче Австралия твърди, че островите са австралийски територии. Австралия предявява претенции и към водата около островите чрез закон от 2002 г., с който се създава морски резерват. 

Миналата година страната прие закон, с който разшири границите на този резерват, като увеличи приблизително четири пъти размера му.

Световни лидери заплашиха с реципрочни мерки срещу митата на САЩ

Австралийските отбранителни сили наблюдават водите около островите Хърд и Макдоналд като част от операция „Решителност“, която обхваща района на 200 морски мили от континенталната част на Австралия и „приблизително 10 % от световната повърхност“. 

Освен за островите Хърд и Макдоналд, тя се отнася и за водите около островите Коледа, Кокос Килинг, Макуори, както и островите Норфолк и Лорд Хау. 

Австралийските отбранителни сили твърдят, че целта на операция „Решителност“ е да се справи със „заплахи за сигурността“ като пиратството и замърсяването.

Австралийският антарктически отдел твърди, че в района понякога пристигат кораби, занимаващи се с научни изследвания, търговски риболов и туризъм. 

ТЪРГОВСКА ВОЙНА: ВСИЧКО ЗА МИТАТА ЧЕТЕТЕ ТУК

Източник: БГНЕС