Хора с различни професии извайват фигури от дърво с моторни резачки
Тази неделя Благой Бекриев ни завежда в Пампорово, за да ви срещнем с едни творци с големи сърца. Хора с различни професии, за които карвингът е хоби, от три дни извайват фигури от дърво с моторни резачки. Събитието се организира от Южноцентралното държавно предприятие и е посветено на „Седмицата на гората“. Инициативата има и друга кауза.
Каква е тя?
Готовите скулптори ще бъдат продадени на търг, а средствата ще отидат за деца с онкологични заболявания.
Вълнението на участниците
Музиката от моторната резачка се е превърнала в част от хобито на доктор Светозар Марангозов. Вместо в операционната зала на Военно медицинска академия срещаме съдовия хирург да извайва скулптура на диво прасе. Казва, че чрез дърворезбата бори стреса.
„От 14 години се занимавам с карвинг като хоби. Успявам да изработя 1-2 скулптури за година. Полезно, вдъхновяващо и зареждащо е”, сподели за „Събуди се” д-р Светлозар Марангозов.
„Тя ми дава много вдъхновение, спокойствие и най-вече почивка от ежедневната работа, която имам от болницата и ме зарежда много”, добави той.
Художници с резачки се събраха в Самоков на фестивал (ВИДЕО)
За да се извая една фигура на животно в цял ръст трябва да се изпипа всеки детайл, обяснява хирургът.
„Най-сложното е да направиш лицето, защото всеки когато погледни една жива фигура или един човек първо поглежда лицето, очите, носа”, сподели той.
Една кауза мотивира в студеното време 11 ентусиасти с различни професии от цяла България да изваят фигури на животни в цял ръст.
„Каузата е ние ще съберем пари, продавайки нашите скулптури, за да бъдат дарени за деца с онкохематологични заболявания, една много наболяла тема”, подчерта той.
Благотворителният пленер е част от събитията, посветени на Седмицата на гората.
„По повод на 100-годишнината на честването на „Седмица на гората” сме предвидили много мероприятия, ще има много работа с деца. Тези хора с труда си ще донесат много детски усмивки”, обясни заместник-министърът на земеделието и храните Стоян Тошев.
„Важно е да научим децата, че българската гора трябва да се опазва, че българската природа трябва да се опазва и наистина нашите занимания, които са свързани с деца са насочени точно в тази посока, защото в края на краищата бъдещето на България е в децата в това да създават и обичат гората”, добави той.
Повече за събитието вижте във видеото.