Филмът „Майстора и Маргарита” беше отличен за специален принос
На официалната церемония по награждаване на фестивала Cinelibri голямата награда за най-добър пълнометражен игрален филм по книга спечели лентата „Лимонов“ на режисьора Кирил Серебренников. Статуетката беше връчена на Илия Алеков от „Бета Филм“, който представлява филма за България от актрисата Мария Бакалова. Тя беше начело на международното жури, в което попадат още Кристин Льоненс, Ан Кюсак, Игнасио Серикио и Даниел Келман, които споделиха, че изборът е бил труден, но са успели да постигнат взаимно съгласие.
„Лимонов“ е копродукция между Италия, Франция и Испания, адаптация по едноименния роман на големия френски писател Еманюел Карер. Филмът повежда зрителя на пътешествие из Русия, Америка и Европа от втората половина на XX век, за да разкаже скандалната история на Едуард Лимонов, радикалния съветски поет, който се превръща в скитник в Ню Йорк, сензация във Франция и политически антигерой в Русия.
Той е дребен бандит в Украйна, идол на съветския ъндърграунд по времето на Брежнев, клошар, после слуга на милиардер в Манхатън, войник на страната на сърбите във войните в Югославия, подстрекател към война и трикратен политически затворник, основател на опозиционно движение срещу Путин. Но също така поет с острие в ръката, ценител на женската красота и моден романист в Париж, който се опива от собственото си величие.
"Гладиатор II": Луций влиза в неравна битка за Рим и своя народ (ВИДЕО)
Илия Алеков се качи втори път на сцената, за да получи статуетка и за филма „Майстора и Маргарита” на режисьора Михаил Локшин. Продукцията беше отличена за специален принос на официалната церемония по награждаване.
Москва, 30-те години на ХХ век обещаващ млад писател в разцвета на кариерата си се оказва в центъра на скандал от литературен и политически характер. Новият му роман е смазан от сурови критици, които твърдят, че яркото изображение на Христос е абсолютно неприемливо в атеистичния Съветски съюз. Театралната премиера на пиесата на писателя е отменена, колегите и приятелите му го избягват като чума и само за няколко дни писателят се превръща в отшелник. Скоро след това той среща красива омъжена жена на име Маргарита. Двамата сякаш нямат никакво бъдеще заедно, но какво значение има това пред истинската любов?
В категорията за най-добър документален филм журито, представено от Рене Карабаш, проф. Божидар Манов и Найо Тицин, присъди награда на лентата „Уилям Фокнър: Миналото никога не умира“, дело на режисьора Майкъл Модак-Труран. И в тази категория беше връчено отличие за специален принос – то отиде при разтърсващия документален филм „Монумент на любовта“ на Джейкъб Комфорти.