Над 45% остават недиагностицирани

На пресконференция на Българското дружество по ендокринология (БДЕ) в София беше обявено, че един на десет възрастни българи страда от диабет, но близо половината от тях не знаят за заболяването си. Диабетът тип 2 засяга над 90% от диагностицираните, а всяка шеста бременна жена развива гестационен диабет. До 2045 г. се очаква разпространението на диабета да обхване един на осем души в световен мащаб.

Емоционалното бреме на диабета: бърнаут и страх от усложнения

Болестта има силно въздействие не само върху физическото, но и върху психичното здраве на пациентите. Данните показват, че 2/3 от диабетиците изпитват страх от възможни усложнения, а 80% съобщават за бърнаут, породен от болестта и усилията за нейното контролиране. Специалистите подчертават, че справянето с диабета изисква не само контрол на кръвната захар, но и цялостен подход към здравето – от теглото и физическата активност до защита на сърцето и бъбреците.

Скрининг за всички в рисковите групи

Като част от стратегията за превенция, БДЕ стартира нова скринингова програма в Клиниката по диабетология към УСБАЛЕ „Акад. Иван Пенчев“, която ще бъде достъпна до края на годината. Програмата е насочена към хора с наднормено тегло, фамилна обремененост, предиабет и сърдечно-съдови заболявания, като специално внимание ще се обръща на жените с гестационен диабет. Скринингът ще включва диагностика и оценка на риска от усложнения. Програмата е отворена за всички желаещи в рисковите групи, като записването става на телефоните на УСБАЛЕ „Акад. Иван Пенчев“ - 02/ 895 62 11 и 02/ 895 62 10.

„Пациентите със захарен диабет трябва да бъдат обучени как да се справят със състоянието: как да живеят, как правилно да се хранят, какъв физически режим да спазват. Всъщност обучението на пациентите със захарен диабет е ключовият момент в постигането на оптимален контрол. Това е нещо, за което сякаш не ни остава време в ежедневието, но е основополагащ фактор, който трябва да бъде преминат”, обясни ендокринологът доц. д-р Цветелина Тотомирова.