Снимка: iStock, илюстративна
Хонконг приключи най-лошия си ден от 28 години
Пореден ден на срив на световните борси. 9,5 трилиона долара са били изтрити от пазарната стойност на акциите на американските компании от момента, в който американският президент Доналд Тръмп наложи мита на целия свят. Европейските борси отново отбелязаха рязък спад, а Хонконг приключи най-лошия си ден от 28 години. Нюйоркската борса се срина с 3.5% при отварянето си.
В краткосрочен план, сривът на борсите може да се отрази благоприятно на европейските потребители. Причината е в задържането на европейски стоки в рамките на вътрешния пазар, което ще понижи цените им. Цената на долара също продължава да се понижава.
Митата, обявени от Доналд Тръмп, влизат в сила
Индексът на европейските банкови акции падна в понеделник с почти 5 процента, а от въвеждането на митата – с общо 18 на сто.
„Очаквано беше, че в понеделник, когато отворят азиатските пазари, ще има огромен срив надолу. Случва се, защото инвеститорите смятат, че при търговска война няма печеливши. Това означава инфлация за всички и забавяне на растежа на глобалния брутен вътрешен продукт”, заяви Санил Шах, директор на фирма за финансови услуги.
В съобщение, озаглавено "Съединените щати: Обратното броене до рецесията", „Голдман Сакс” - една от най-старите американски инвестиционни банки обяви, че вероятността от рецесия в Америка се е увеличила до 45 процента.
„Остава да се направи само едно нещо - сравнително бързо да бъдат предприети контрамерки. Сега е необходимо да се признае пълната некомпетентност на американския президент”, категоричен е Аскан Иреди, ръководител на инвестиционна компания в Германия.
Все повече икономисти обаче смятат, че светът е изправен пред несигурен период. "Смятам, че разпродажбата на пазарите е ясно обоснована и има две възможни причини за това. Първата е загрижеността, че глобалните макроикономически условия ще се влошат, че ще бъдем в свят на по-нисък глобален растеж и на по-висока инфлация за някои икономики. Другата причина за толкова силната реакция на пазарните е загрижеността за несигурността на политиката", заяви професорът по икономика Робърт Брукс.
Междувременно, пред репортери на борда на Air Force One американският президент Доналд Тръмп защити митническата си политика и допълни, че е говорил с европейски и азиатски лидери, които „си умират да сключат сделка“.
„Не мога да ви кажа какво ще се случи с пазарите. Но мога да ви кажа, че страната ни е станала много по-силна и в крайна сметка ще се превърне в държава като никоя друга. Тя ще бъде най-доминиращата в икономическо отношение страна в света. Аз не съм искал нищо да отива надолу, но понякога трябва да вземеш лекарство, за да оправиш нещо”, заяви американският президент Доналд Тръмп.
Дори един от най-приближените на Тръмп изрази недоволство от провокираната от него търговска война. „В крайна сметка се надявам, че ще бъде постигнато съгласие, че както Европа, така и Съединените щати трябва да преминат към ситуация с нулеви мита, ефективно създавайки зона за свободна търговия между Европа и Северна Америка”, подчерта Илон Мъск.
Междувременно президентът Тръмп се опита да окаже натиск на Федералния резерв като поиска да намали основния лихвен процент.
В неделя финансовият министър Скот Бесънт омаловажи спада на борсата и заяви, че няма причина да се очаква рецесия заради митата.
Редактор: Виктория Гетова