Съвети дава психиатърът д-р Веселин Герев

Много хора изпадат в депресия след празниците. Оказва се, че влизането отново в работен режим е трудно за голяма част от обществото. Според експерти една от причините за това е, че генетично в съзнанието ни е заложено да бъдем максималисти. Така очакваме много повече, отколкото получаваме и затова се разочароваме. Психиатрите съветват, вместо да си купуваме емоции, да си ги създадем. Друга причина за следпразничния стрес е по-високата употреба на алкохол. Той изчерпва количествата серотонин в мозъчните нервни клетки, а това биологично активно вещество е сред основните, които ни правят доволни и щастливи.

„Наричам този феномен коледен синдром. Това е едно състояние, което е свързано с трескаво пазаруване преди празниците и съответно следва разочарование след като те преминат”, заяви е психиатърът д-р Веселин Герев. Той допълни, че в съзнанието ни е заложено да очакваме повече отколкото получаваме.

Страдаме повече от депресия след празници

„Забележете как се поздравяваме. Казваме много. Пожелаваме си много здраве, щастие, късмет. Това понятие натоварва с максимализъм и ни вкарва в депресия. Човек си казва: „Аз не получих много подаръци”, каза още д-р Веселин Герев. Според него повечето хора са с нагласи не да си създават емоции, а да се опитат да си ги купят.

„Животът е много динамичен и стресиращ. Човечеството използва доста антидепресанти. Около 60 % от активното население на света периодически приема подобни медикаменти", допълни д-р Герев.

Целият разговор гледайте във видеото.

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.