Тренировките вече са в ход

В Българската пожарна служба все още няма обособено звено с пожарникарски, или т.нар. спасителни кучета. За разлика от много западноевропейски държави, като Чехия и Словакия, където това нещо съществува отдавна.

Кои са причините за агресия у домашните любимци

Това обаче е на път да се промени, благодарение на няколко пожарникари, които решават да обучават четириногите си приятели за спасителни мисии.


"Ние обучаваме нашите кучета да търсят изчезнали хора в разрушените сгради след земетресения. Това е дейност, с която пожарникарите пряко се занимават. Няма устройство или апаратура, което да изпревари кучетата при подобни мисии. Особено след земетресенията в Турция, Българската пожарна служба се замисли дали да не включи в своите редици и кучета.

Разликата с кучетата, които се използват в полицията, е, че те имат определени цели – дали ще са в криминалния контингент, дали ще е издирване на конкретен човек. А нашите кучета – те няма как да знаят какво издирваме. Защото в разрушената сграда може да има и десет затрупани" – това споделят българските пожарникари.

В момента те използват стари, рушащи се сгради, за да извършват своите тренировки. А дали скоро в пожарната ни ще има ново звено – предстои да разберем.

Кои са хората, които обучават четириногите си за спасителни мисии – гледайте във видеото на репортера Божила Симова в предаването „На кафе“.

Редактор: Мария Барабашка