Учените с все по-сериозни предупреждения

Глобалното затопляне и окисляването на водата в океаните могат да унищожат всички коралови рифове до 2100-ата г., пишат "Дейли мейл" и БТА.

Учени от Хавайския университет в Маноа установиха, че климатичните промени, предизвикани от дължащите се на човешката дейност парникови газове, са на път да унищожат между 70 и 90 на сто от кораловите рифове през следващите 20 години.

Какво ще изгуби човечеството, ако изчезнат кораловите рифове вижте в ГАЛЕРИЯТА ни тук

Осъществяването на проекти за защита на кораловите рифове, включително на Големия бариерен риф край брега на Австралия, също ще се сблъска със сериозни предизвикателства през следващите години. Бъдещото замърсяване вследствие на човешката дейност ще има малки последствия, що се отнася до унищожаването хабитата на коралите, тъй като човекът вече е причинил големи увреждания на рифовете.

„Към 2100-ата г. картината ще е зловеща”, увери експертката по биогеография Рене Сетър от университета.

По-топлата вода вследствие повишаването на океанските температури стресира коралите, като ги кара да се освободят от водораслите, на които дължат 90 на сто от енергията си. Това води до избелване на коралите. Избелените корали не са мъртви, но са с повишен риск от смърт. Учени от години предупреждават за опасността от избелване на коралите. Подобно избелване доведе до унищожаване на около 30 на сто от коралите в Големия бариерен риф през 2016 г.

5 климатични промени, които ни застрашават

 Корали могат да оцелеят след избелване, ако достатъчно бързо получат хранителни вещества. В противен случай умират за дни.

Учени направиха опити да извършат трансплантация на отгледани в лабораторна среда корали в умиращи рифове в океана. Смяташе се, че израслите в лаборатория корали ще дадат тласък на възстановяването на рифовете. Нивото на оцеляване на трансплантираните корали обаче в редица случаи бе ниско.

В рамките на изследването си Сетър и колегите й картографирали райони в океана, в които ще е добре да се положат усилия за възстановяване на коралови рифове. Били направени симулации на температурата на океанската повърхност, силата на вълните, киселинността на водата, замърсяването и свръхриболова в райони, където има корали. Учените констатирали, че повечето райони, в които днес живеят корали, няма да са подходящ хабитат за тях към 2045-а г. Районите, които са подходящ хабитат за коралите, ще намалеят още повече до 2100-ата г. Тогава само някои части от Калифорнийския залив и Червено море ще са подходяща среда за коралите.

Още любопитни галерии:

Малдивите - удивителният рай на Земята (ГАЛЕРИЯ)

Остров, забранен за жени, влезе в списъка на ЮНЕСКО (ВИДЕО+СНИМКИ)

Най-красивите фонтани в света 

12 любопитни места на Земята, които никога няма да видите 

Топ 5 на най-слънчевите градове в света 

7 урока за живота, които научаваш, докато пътуваш (ГАЛЕРИЯ)

Трите зодии, които ще пътешестват най-много през 2018-а година (ВИДЕО)

10 места, които трябва да посетите през 2018 г. (СНИМКИ)

16-те най-опасни страни на света 

Най-скъпите имоти в света, обявени за продажба 

12 удивителни неща, които може да видите само в Китай (ГАЛЕРИЯ)

Кои са най-спокойните градове в света

Къде в Европа хората живеят най-добре? (ГАЛЕРИЯ)

Най-високият небостъргач в Европа е почти завършен (ВИДЕО+СНИМКИ)

В Китай пуснаха изкуствен водопад върху фасадата на небостъргач (ВИДЕО)

Остров Палаван - това ли е раят на земята? (ГАЛЕРИЯ)

Любимите дестинации на звездите за лято '2018 (ГАЛЕРИЯ+ВИДЕО)

20 пленителни места в България, които трябва да посетите (ГАЛЕРИЯ)

10 места, които трябва да посетите през 2018 г. (СНИМКИ)

10 невероятно красиви европейски градчета (ГАЛЕРИЯ)

Редактор: Ина Григорова